Historia kościoła
Kościół w Przewozie mamy od roku 1936. Jest to kościół drewniany, zabytkowy. Został zbudowany w 1559 r. w Gierałtowicach (gmina Reńska Wieś, powiat Kędzierzyn-Koźle), a odnowiony w 1711 r. Do Przewozu został przeniesiony w 1936 r. przez mieszkańców Przewozu, którzy cały materiał zwieźli furmankami. Głównym budowniczym był Jerzy Kampa z Roszowic – Płoni. W budowie zaistniała mała zmiana - w dolnej części do wysokości jednego metra nawy, prezbiterium i zakrystii, a w przedsionku do ok. trzech metrów - ściany są murowane.
Do czasu II wojny światowej kościołem opiekowała się rada kościelna, a msze św. odprawiali Ojcowie Franciszkanie z Raciborza. W czasie II wojny światowej kościół został znacznie zniszczony i wymagał dużego remontu. Remontowany dach został pokryty blachą, gdyż wtedy nie było odpowiedniego materiału. W 1958 r. ufundowano nowe dzwony, ponieważ poprzednie w czasie wojny zabrano. W 1961 r. - w miejsce zniszczonej w czasie wojny figury - zakupiono obraz św. Judy Tadeusza, który namalował artysta malarz – Teodor Lempik z Dobrzenia.
W czasie II wojny światowej ks. Spilla został mianowany przez biskupa wikarym w parafii Łany, a lokalistą w Przewozie. Po II wojnie światowej został on proboszczem kościła parafialnego w Łanach, do której kościół w Przewozie został przyłączony. Od tej pory wraz z radą kościelną z Przewozu został gospodarzem tego kościoła aż do 1980 r. W 1979 r. wykonano remont drewnianej wieży.
W latach 1980-1987 gospodarzem naszego kościoła była rada kościelna oraz ksiądz proboszcz Antoni Sokół.
W dalszym ciągu były prowadzone remonty. W roku 1980 kościół został cały odmalowany. W roku 1981 została przeprowadzona przeróbka ołtarza głównego oraz konserwacja kościoła. W roku 1982 wykonano nowy ołtarz oraz wymieniono posadzkę w przedsionku.
Trzydziestego sierpnia 1987 r. powstała nowa parafia w Nieznaszynie, p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, do której kościół w Przewozie został przyłączony. Proboszczem w parafii został ks. Antoni Pleśniak. W roku 1987 założono nowe okna, kościół odremontowano i wymalowano.
Osiemnastego października 1987 r. obchodzono 50-lecie istnienia kościoła w Przewozie.
W latach 90-tych kościół w Przewozie został przez konserwatora wpisany na listę zabytków.
W 1997 r., w czasie powodzi stulecia, kościół został zalany na wysokość ok. 70 cm. Wtedy to zniszczeniu uległy ołtarze oraz wiele innych elementów. Po powodzi zostały wymienione posadzki oraz ławki. Kościół został odremontowany i odmalowany. Gospodarzem był ks. Waldemar Jaskóła.
W 2003 roku proboszczem parafii i gospodarzem kościoła w Przewozie został ks. Joachim Otinger.
W latach 2007-2008 został przeprowadzony kompleksowy remont dachu, odeskowania ścian, dzwonnicy oraz zakrystii. W celu przywrócenia kościołowi pierwotnego wyglądu dotychczasowe blaszane pokrycie dachu wymieniono na gont. Przy okazji przed kościołem wybudowano nowe ogrodzenie z dużą drewnianą bramą, kapliczkę Jezusa frasobliwego oraz postawiono nową tablicę ogłoszeń.
W roku 2008 wykonano kompleksowy remont i renowację kościelnych organów, które mocno nadgryzione zębem czasu były od kilku już lat nieczynne.
W następnym - 2009 roku - została przeprowadzona konserwacja i renowacja zabytkowych ołtarzy: głównego i bocznych. W chwili obecnej tym samym zabiegom poddawana jest jeszcze zabytkowa ambona oraz chrzcielnica.
Ostatnia zmiana: (17.09.2010)