Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Związek Międzygminny zajmie się twoimi odpadami

W celu wspólnego wykonywania zadań publicznych gminy mogą tworzyć związki międzygminne. I tak jest również w przypadku gospodarki odpadami. Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 lipca 2013 roku gminy przejmą władztwo nad naszymi odpadami. W tym celu 15 gmin powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego (Bierawa, Cisek, Kędzierzyn-Koźle, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Reńska Wieś), krapkowickiego (Krapkowice, Strzeleczki, Walce, Zdzieszowice), strzeleckiego (Kolonowskie, Leśnica, Ujazd, Izbicko) i prudnickiego (Głogówek) utworzyło Związek Międzygminny „Czysty Region", aby wspólnymi siłami realizować zadania związane z gospodarką odpadami.

Idzie nowe
Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów. Obowiązek podpisania umowy z firmą odbierającą odpady przejmie Związek Międzygminny. W drodze przetargu zostanie wybrany przedsiębiorca, który na najlepszych warunkach odbierze odpady od wszystkich mieszkańców. Za odbiór odpadów zapłacą wszyscy jedną stałą stawkę „od mieszkańca". Nie będzie się więc już „opłacało" wyrzucanie śmieci do lasu. Nowy system pozwoli zyskać tym, którzy dbają o środowisko i segregują odpady, ponieważ zapłacą mniej.

Co mnie czeka jako mieszkańca?
Mieszkańcy, którzy dotąd sami podpisywali umowy na odbiór odpadów, zostaną zwolnieni z tego obowiązku. Zrobi to za nich Związek. Aby nie płacić podwójnie za wywóz śmieci, każdy właściciel nieruchomości będzie musiał rozwiązać umowę z dotychczasowym usługodawcą z dniem 1 lipca 2013 roku. W nowym systemie opłata za gospodarowanie odpadami nie będzie kierowana bezpośrednio do firmy odbierającej odpady, lecz do Związku Międzygminnego, który będzie zarządzać i nadzorować gospodarkę odpadami.

Jak będzie naliczana opłata?
Podstawą do obliczania opłaty będzie liczba mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Właściciele nieruchomości (a w przypadku wspólnot i spółdzielni ich zarządcy) będą zobowiązani złożyć do Związku Międzygminnego deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca, zmiany liczby mieszkańców lub powstania na niej odpadów komunalnych. Pierwsze deklaracje trzeba będzie złożyć do 31 marca 2013 roku. Na podstawie ilości osób zamieszkałych będzie naliczana opłata. W przypadku nie złożenia deklaracji Związek w drodze decyzji określi wysokość opłaty, biorąc pod uwagę szacunki, np. średnią ilość odpadów powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Wprowadzone zmiany mają „uszczelnić" system przypływu odpadów. Mają sprawić, że nikomu nie będzie się opłacało wywozić śmieci do lasu lub palić nimi w piecu. Celem jest również zwiększenie odzysku i recyklingu odpadów zbieranych selektywnie oraz zmniejszenie masy odpadów organicznych kierowanych do składowania, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Śmieci to cenny surowiec i powinnyśmy go wykorzystywać, jednocześnie chroniąc środowisko, a co za tym idzie - nasze zdrowie.

Więcej informacji na stronie internetowej Związku: www.czystyregion.pl

 

 

Dodaj komentarzAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Dzisiaj
7 lutego 2023
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Romuald, Ryszard, Teodor
Dziś jest 38 dzień roku.
Do końca roku zostało
327 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...