Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Krzyże i kapliczki

Kapliczka Jezusa Frasobliwego

CRW_0275-01_min

Kapliczka stoi przy kościele. Została zbudowana w 2008 roku przez górali , którzy wykonywali remont dachu kościoła. Pień, z którego jest zbudowana kapliczka, pochodzi ze wsi Zimna Wódka obok Strzelec Opolskich, z drzewa, które zostało zniszczone przez trąbę powietrzną, która nawiedziła tamte okolice 15 sierpnia 2008 roku.

 

Krzyż przy ulicy Długiej

kk_002_min

Krzyż został postawiony w 1923 roku przy skrzyżowaniu ulic Długiej i Polnej. Został ufundowany przez Thomasa i Johannę Pajonk na pamiątkę śmierci Jana Pająka, ich 16-letniego syna, który zginął z broni podczas zabawy z kolegą.

 

Krzyż za cmentarzem

kk_003_min

Ufundowany przez Katarzynę Kirchniawy na pamiątkę śmierci Jakuba Kirchniawy, który zginął w tym miejscu w czasie jednego z powstań śląskich.

 

Kaplica św. Jana Nepomucena

kk_004_minKaplica znajduje się przy ul. Odrzańskiej. Ufundowana w 1862 r. przez rodzinę Przewoźnik. Było to pierwsze miejsce kultu, tam codziennie dzwoniono na Anioł Pański oraz dzwonem żegnano każdego mieszkańca po śmierci. Kaplica została w 2007 r. odrestaurowana przez Erwina Reinharta.

 

Kaplica na Jamie

kk_011_minWybudowana w 1958 r. Ufundował ją Paweł Jonas w podziękowaniu za przywrócone zdrowie członków rodziny. Przez wiele lat były tu odprawiane nabożeństwa majowe.

 

Grota Matki Bożej

01_minGrota znajduje się przy ul. Świerczewskiego. Została ufundowana w 1955 r. przez rodzeństwo Paulinę, Anastazję i Józefa Gwóźdź. Nie mieli oni własnych rodzin i pragnęli w ten sposób zachować pamięć o sobie.

 

Krzyż na rynku

10_01_minUfundowany w 1872 r. przez Jakob, Johannę i Josepha Welezich. Został postawiony jako wotum za otrzymane łaski od Boga. Na lewym boku znajduje się na nim inskrypcja w języku polskim: "Módl się za nami śwęta boża rodzicielko do syna swego", natomiast na prawym boku jest informacja o fundatorach...

 

Kaplica św. Floriana

kk_005_minKapliczka znajduje się przy ul. Odrzańskiej, przy dawnym "glinioku". Ufundowana w 1982 r. przez strażaków. Rzeźbę św. Floriana wykonał Franciszek Pawlik. Budowniczymi byli Alojzy Ryborz, Piotr Kampa i Jerzy Łopata. Powstała ona na cześć św. Floriana patrona strażaków. Jest na niej oznaczony poziom wody w czasie powodzi w 1997 r.

 

Kaplica Matki Bożej

kk_006_minKapliczka znajduje się przy ul. Odrzańskiej, na końcu wsi. Została ufundowana w 1930 r. przez Martę Przewoźnik na pamiątkę śmierci rodzeństwa Marii i Józefa Przewoźnik, dzieci Pani Marty, które utopiły się w Odrze.

 

Krzyż na początku Przewozu

01_minKrzyż znajduje się przy ul. Odrzańskiej. Został ufundowany w 1924 r. przez rodzinę Mrozek. Postawiony jako znak początku wsi.

 

Krzyż przy ul. Odrzańskiej

09_01_minUfundowany w 1923 r. przez Johanna i Annastasię Walla jako wotum w intencji tej rodziny. Tablica z napisem uszkodzona przez wandali.

 

Kaplica na Gołaszce

02_minKaplica Jezusa błogosławiącego urodzaje. Znajduje się na przy skrzyżowaniu dróg Przewóz-Roszowice (Lipowina) i Przewóz-Płonia. To miejsce przez mieszkańców Przewozu nazywane jest "Gołaszka". Kaplica powstała w roku 1948 jako miejsce modlitw w czasie procesji w dniu św. Urbana, patrona rolników.

 
Dzisiaj
15 czerwca 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Jolanta, Wiola, Wit
Dziś jest 167 dzień roku.
Do końca roku zostało
199 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...