Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Więcej historii

Szkoła z historią, cz. 2

20130206-szkola-z-historia-minCzęść druga historii szkoly w Przewozie obejmuje okres od 1870 do 1895. W tych latach szkoła w Przewozie uległa stopniowemu przekształceniu z dotychczasowej szkoły jednoklasowej na dwu- i trójklasową. Aby móc pomieścić nie tylko coraz więcej dzieci, ale także trzech nauczycieli nastapiła w tym okresie znaczna rozbudowa budynku szkolnego.

 

Die alte Fähre in Fährendorf

prom 2 min"Die alte Fähre in Fährendorf", czyli "Stary prom w Przewozie". To tytuł artykułu o przewozkim promie i przewoźniku, jaki ukazał się w 1936 roku w "Oberschlesien im Bild" ("Górny Śląsk w obrazkach"), bogato ilustrowanym dodatku do gazety "Der Oberschlesischer Wanderer" ("Górnośląski Wędrowiec").

 

Szkoła z historią

Dzieci z Przewozu uczęszczają obecnie do szkoły w Łanach, podobnie jak dwieście lat temu. Dzisiaj dowożone są do szkoły wygodnym autobusem, w tamtych czasach musiały pokonywać tę sporą odległość pieszo. Aż kiedyś usilne starania o własną szkołę w Przewozie zostały uwieńczone sukcesem. W obliczu przebudowy i zmiany przeznaczenia budynku po byłej szkole w Przewozie warto poznać  najstarszą historię edukacji w Przewozie.

 

Jeszcze jedna kapliczka w Przewozie?

Niedawno ukazała sie informacja o wyremontowanej kapliczce w Przewozie. Kapliczka „na Gołaszce" jest jedną z kilku przewoskich kapliczek, z których każda ma swoją historię. Na publikowanej na tej stronie mapie wojennej von Wrede z roku 1750 widać, przy znacznym powiększeniu, w południowo - wschodnim zaułku Przewozu znak obiektu sakralnego. Nie byłaby to jedyna kapliczka, a może krzyż, która już nieistnieje, jak pokazuje opisana dalej historia.

 

Mapa Przewozu sprzed 260 lat!

von_wrede_min

Prezentujemy dziś mapę Przewozu pochodzącą z ok. 1750 roku. Na mapie są widoczne drogi mogące uchodzić za dzisiejsze ulice Odrzańską, Długą i Bema, prom na Odrze, nieistniejąca dziś kapliczka lub krzyż oraz folwark Gołaszka. Mapa pokazuje także, że sporą część dzisiejszego Przewozu 260 lat temu porastały lasy.

 
Więcej artykułów…
Dzisiaj
7 lipca 2020
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Cyryl, Metody, Estera
Dziś jest 189 dzień roku.
Do końca roku zostało
177 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...