Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Więcej historii

Szkoła z historią, cz. 2

20130206-szkola-z-historia-minCzęść druga historii szkoly w Przewozie obejmuje okres od 1870 do 1895. W tych latach szkoła w Przewozie uległa stopniowemu przekształceniu z dotychczasowej szkoły jednoklasowej na dwu- i trójklasową. Aby móc pomieścić nie tylko coraz więcej dzieci, ale także trzech nauczycieli nastapiła w tym okresie znaczna rozbudowa budynku szkolnego.

 

Die alte Fähre in Fährendorf

prom 2 min"Die alte Fähre in Fährendorf", czyli "Stary prom w Przewozie". To tytuł artykułu o przewozkim promie i przewoźniku, jaki ukazał się w 1936 roku w "Oberschlesien im Bild" ("Górny Śląsk w obrazkach"), bogato ilustrowanym dodatku do gazety "Der Oberschlesischer Wanderer" ("Górnośląski Wędrowiec").

 

Szkoła z historią

Dzieci z Przewozu uczęszczają obecnie do szkoły w Łanach, podobnie jak dwieście lat temu. Dzisiaj dowożone są do szkoły wygodnym autobusem, w tamtych czasach musiały pokonywać tę sporą odległość pieszo. Aż kiedyś usilne starania o własną szkołę w Przewozie zostały uwieńczone sukcesem. W obliczu przebudowy i zmiany przeznaczenia budynku po byłej szkole w Przewozie warto poznać  najstarszą historię edukacji w Przewozie.

 

Jeszcze jedna kapliczka w Przewozie?

Niedawno ukazała sie informacja o wyremontowanej kapliczce w Przewozie. Kapliczka „na Gołaszce" jest jedną z kilku przewoskich kapliczek, z których każda ma swoją historię. Na publikowanej na tej stronie mapie wojennej von Wrede z roku 1750 widać, przy znacznym powiększeniu, w południowo - wschodnim zaułku Przewozu znak obiektu sakralnego. Nie byłaby to jedyna kapliczka, a może krzyż, która już nieistnieje, jak pokazuje opisana dalej historia.

 

Mapa Przewozu sprzed 260 lat!

von_wrede_min

Prezentujemy dziś mapę Przewozu pochodzącą z ok. 1750 roku. Na mapie są widoczne drogi mogące uchodzić za dzisiejsze ulice Odrzańską, Długą i Bema, prom na Odrze, nieistniejąca dziś kapliczka lub krzyż oraz folwark Gołaszka. Mapa pokazuje także, że sporą część dzisiejszego Przewozu 260 lat temu porastały lasy.

 
Więcej artykułów…
Dzisiaj
18 września 2021
Sobota
Imieniny obchodzą:
Irena, Stanisław, Józef
Dziś jest 261 dzień roku.
Do końca roku zostało
104 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...