Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Skrawki historii

Z zachowanych z lat 20-tych XX w. dokumentów – zawiadomień o zebraniach oraz protokołów z tych zebrań – dowiadujemy się, kto w tamtych latach „rządził” Przewozem (i Podlesiem). Poznajemy nazwiska sołtysów (Gemeindevorsteher, dawniej Schulze), ławników (Schöffen) oraz członków Rady Sołeckiej (Gemeindevertretung), w skład której wchodziło dziewięć osób. Sołtys wraz z dwoma ławnikami tworzyli zarząd wioski (Gemeindevorstand). W tych dokumentach napotykamy również dawne pieczęcie Przewozu i Podlesia.

W latach 1926 oraz 1927 przeprowadzono przy kościele parafialnym w Łanach liczne prace remontowo-budowlane, między innymi pokryto na nowo dach kościoła od strony drogi, gruntownie przebudowano i znacznie powiekszono budynek plebanii oraz postawiono nową szopę.

Ponieważ zaplanowane koszty zostały znacznie przekroczone, parafia była zmuszona zaciągnąć kredyt na pokrycie dodatkowych kosztów tych inwestycji. O kredyt zwróciła się do Górnośląskiego Banku Prowincjonalnego w Raciborzu, a warunkiem jego uzyskania było poręczenie przez wszystkie wioski wchodzące w skład Parafii Łany.

Na Przewóz przypadł wówczas udział w tej poręce na kwotę w wysokości 1875 RM (Reichsmark). Decyzję o udzieleniu poręczenia podjęła ówczesna Rada Sołecka Przewozu, na posiedzeniu, które odbyło się 6 marca 1927 r. w lokalu pana Maleiki. W tym samym dniu obradowała też (w lokalu pana Konietznego) Rada Sołecka sąsiedniego Podlesia, która również jednogłośnie przejęła porękę ma kwotę 1250 RM przypadajacą na wioskę Podlesie.

W roku 1928 zaistniała powtórnie konieczność poręczenia dodatkowej kwoty 1125 RM, które również zostało jednogłośnie udzielone przez Radę Sołecką Przewozu w dniu 9 kwietnia 1928 r.

Poniżej przedstawiamy kopie zachowanych dokumentów. Wynika z nich, iż sołtysem w Przewozie w 1927 roku był pan Negatsch. Funkcję ławników pełnili panowie Sciborski i Wallach. Do Rady Sołeckiej należeli panowie: Robert Duda, Adolf Franitza, Anton Dambon, Josef Bullik, Thomas Pajonk, Johann Blana, Peter Kampa, Josef Zemelka II, Jakub Ogurek.

 

Powiadomienie o zebraniu w Przewozie z 6 kwietnia 1928 r.

Z protokołu z zebrania z 6 marca 1927 r. dowiadujemy się, iż na tym zebraniu byli nieobecni Jakub Ogurek, Johann Blana, Thomas Pajonk i Josef Zemelka II, a ich nieobecność była usprawiedliwiona.

W 1928 r. sołtysem był pan J.W. Wallach, ławnikiem pan Sciborski, zaś członkami Rady Sołeckiej byli: Johann Wylezich, Anton Dambon, Josef Bullik, Johann Blana, Thomas Pajonk, Josef Zemelka II, Robert Duda, Peter Kampa i Adolf Franitza.

Z zachowanego zawiadomienia o zebraniu w 1927 r. w Podlesiu możemy odczytać, iż sołtysem Podlesia był wówczas pan Ignatzi, Ławnikami panowie Franitza i Wyzgol, zaś do Rady Sołeckiej należeli: Pajunk, Kowatzek, Wochnik, Kirchniawy, Golla, Serzisko, Kribus, Hermann Swoboda i Joachim Suchanek.Źródło: Bauakten der katholischen Kirche Lohnau, AP Wrocław, Mikrofilm.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Edmund Neuwald jest dawnym mieszkańcem Łan, obecnie mieszka w Niemczech. Jest autorem książki o Łanach "Lohnau. Geschichte eines Dorfes in Oberschlesien", do której zbierał materiały przez wiele lat. Z racji częstego zazębiania się historii Łan z historią Przewozu w zgromadzonych przez pana Neuwalda dokumentach jest również wiele informacji na temat naszej miejscowości. Dziękujemy panu Neuwaldowi, iż się tymi materiałami oraz swoją wiedzą z nami dzieli.

Rafał Kroker

 

Komentarze 

 
#3 Gość 2007-11-18 23:01
Korzystając z okazji chciałbym prosić o podanie adresu e-mailowego do Pana Edmunda Neuwalda, ktoremu chciałbym przekazać gratulacje osobiście, jako kolega ze studiów. Z poważaniem Ryszard Purski
Cytować
 
 
#2 Gość 2007-11-09 23:59
Bardzo ciekawy artykuł. Dzięki niemu dowiedziałem się, że mój 'Praopa' należał kiedyś do rady sołeckiej naszej wsi. Vielen dank Herr Neuwald
Cytować
 
 
#1 Gość 2007-11-09 23:52
Ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z tego artykułu. Pozyskanie wiedzy na temat tak odległych czasów dotyczących Łan,jak i sąsiadujących wiosek w tym Przewozu zabrało autorowi zapewne wiele czasu i włożył w to mnóstwo wysiłku,a dla przyszłych pokoleń są to cenne informacje.
Cytować
 

Dodaj komentarzAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Dzisiaj
4 sierpnia 2020
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Dominika, Jan, Protazy
Dziś jest 217 dzień roku.
Do końca roku zostało
149 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...