Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Historia OSP Przewóz

W 1931 roku pojawiła się idea założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przewozie. Zbierano ludzi oraz kompletowano potrzebne dokumenty. 10 maja 1932 został powołany pierwszy zarząd oraz zatwierdzono statut dla OSP w Przewozie. W skład pierwszego zarządu weszli założyciele OSP w naszej miejscowości:

 • Prezes - Bulik Józef
 • Komendant - Duda Robert
 • II Komendant i Gospodarz - Chromik Jan
 • Sekretarz - Skaba Rajmund
 • Skarbnik - Zemelka Stanisław

Gmina przydzieliła im sikawkę konną o napędzie ręcznym, którą jeździli do pożarów, a także reprezentowali naszą OSP na zawodach pożarniczych zdobywając czołowe miejsca. Sikawka była garażowana w gospodarstwie p. Franicy. W latach 1939 - 1945 nasza jednostka była bardzo osłabiona, ze względu na działania wojenne na tych terenach. Jednak zaraz po wojnie zaczęto odbudowywać jej świetność i mobilność oraz przeznaczono mały budynek w centrum wsi, obok zbiornika przeciwpożarowego, na garaż dla sikawki konnej.

osp Jest rzeczą niezwykle trudną odtworzyć cała historię naszej OSP, ponieważ cała dokumentacja uległa zniszczeniu podczas największej powodzi, jaką nawiedziła naszą wieś w 1997 roku. Z tego, co udało nam się ustalić na podstawie opowiadań starszych druhów, nasza sikawka konna funkcjonowała do lat siedemdziesiątych. Pożar w gospodarstwie Rity i Anny Depta był ostatnim gaszonym przy jej użyciu. W latach siedemdziesiątych nasza OSP otrzymała  przyczepę pożarniczą (zaczepianą za traktor) do przechowywania i przewożenia sprzętu ochrony przeciwpożarowej. Przyczepa służyła w naszej jednostce do 2004 roku.

Budowa OSPW 1986 roku na zebraniu wiejskim podjęto uchwałę o przystąpieniu do budowy remizy OSP w Przewozie. Powołano społeczny komitet budowy, w skład którego weszli strażacy oraz mieszkańcy wsi. Za pieniądze zebrane od mieszkańców wsi, środków z budżetu gminy oraz dochodów z organizacji imprez zakupiono materiały budowlane. Wszystkie te prace były wykonywane w czynie społecznym przez mieszkańców wsi.

W latach dziewięćdziesiątych ze wzgędu na brak środków finansowych prace przy budowie wstrzymano. W późniejszym czasie dokończono tylko boksy garażowe dla OSP. Nastały czasy zastoju w naszej OSP. Pesymistyczne myśli niektórych druhów, a także chwilowy brak perspektyw, skłaniały druhów do rozwiązania OSP w Przewozie. W 2001 roku podczas zebrania sprawozdawczo – wyborczego rozważano likwidację OSP w Przewozie, ze względu na brak działaczy, słabą mobilność jednostki spowodowaną złym zarządzaniem. Ochotnicza

Straż Pożarna w Przewozie potrzebowała kogoś, kto swoim zaangażowaniem i wiarą w sukces porwie ludzi do działania. Na zebraniu sprawozdawczym w 2002 roku wybrano nowego prezesa, został nim sołtys wsi Erwin Reinhart. Od tego czasu nasza jednostka zaczęła się dynamicznie rozwijać, druhowie byli kierowani na szkolenia, wzrosła mobilność i chęć działania, zostały zrealizowane dalsze prace przy boksach garażowych. Wójt gminy doceniając nasze działania przekazał nam w 2004 roku lekki samochód pożarniczy ŻUK.

 W 2005 roku z funkcji naczelnika OSP zrezygnował Hubert Bulik, ale został kierowcą i gospodarzem OSP. Funkcję naczelnika OSP w Przewozie objął Robert Kirchniawy. Prezes i naczelnik tworzyli zgrany zespół, pod ich przywództwem jednostka zaczęła się rozwijać, stała się jedną z czołowych w gminie, pod względem wyszkolenia, ilości członków i mobilności. Jednak w 2006 roku prezes Reinhart musiał zrezygnować z funkcji, ponieważ wyjechał do pracy na zachód. W 2006 roku na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym powołano nowy zarząd w składzie:


 • Prezes – Henryk Pilich
 • Naczelnik – Robert Kirchniawy
 • Wiceprezes – Erwin Reinhart
 • Z-ca naczelnika – Hubert Kirchniawy
 • Skarbnik – Krzysztof Mika
 • Sekretarz – Jan Malik
 • Gospodarz – Hubert Bulik
 • Członek zarządu – Piotr Ryborz
 • Członek zarządu – Piotr Długosz

Sikawka konna W 2006 roku z inicjatywy naczelnika Roberta Kirchniawy postanowiono odbudować kompletnie już zniszczoną sikawkę konną. Było to trudne zadanie, jednak - jak się okazało - możliwe do zrealizowania. Włożono w to wiele wysiłku i poświęcono niejeden wieczór, aby 15 lipca móc ją zaprezentować na powiatowych zawodach sikawek konnych w Łanach. Był to nasz udany debiut, mimo, że znaleźliśmy się dopiero na 4 miejscu. Zostaliśmy uhonorowani pucharem komendanta PSP w Kędzierzynie – Koźlu, za - jak powiedział w uzasadnieniu - "Dokonanie rzeczy prawie niemożliwej i bardzo trudnej. Za to, że z kawałka złomu zrobili coś pięknego. Coś, co funkcjonuje przynosząc satysfakcję i chlubę jednostce, a także przypomina o naszych przodkach oraz ich poświeceniu w akcji jak i na zawodach”

Zdajemy sobie sprawę, że ta bardzo krótka historia naszej jednostki niewiele mówi o niej, jednak to nie wielkie wozy strażackie i okazałe remizy świadczą o sile jednostki. Stanowią o niej przede wszystkim ludzie gotowi do poświęceń i wyrzeczeń, a nasza jednostka takich ma. Liczy na dzień dzisiejszy 58 członków oraz 18 członków MDP chłopięcej i dziewczęcej.

W tym roku obchodzimy 75 lecie naszej OSP, z tej okazji naszej jednostce zostanie wręczony sztandar  ufundowany przez strażaków, mieszkańców wsi oraz licznych sponsorów. Za fakt, iż w tym roku możemy obchodzić tak piękny jubileusz, winniśmy podziękować Gminnemu Zarządowi OSP jak również Radzie Gminy i panu Wójtowi. To dzięki ich pomocy oraz wsparciu finansowemu, nasza jednostka może nadal istnieć, by służyć pomocą innym.

Ostatnia zmiana: (21.01.2013)

 
Dzisiaj
16 grudnia 2018
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Albina, Zdzisław
Dziś jest 350 dzień roku.
Do końca roku zostało
15 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...