Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Wiejski Dom Spotkań

W 1986 roku na zebraniu wiejskim podjęto uchwałę o przystąpieniu do budowy Domu Strażaka w Przewozie. Powołano społeczny komitet budowy, w skład którego weszli strażacy oraz mieszkańcy wsi. Za pieniądze zebrane od mieszkańców wsi, środki z budżetu gminy oraz dochody z organizacji imprez zakupiono materiały budowlane. Wszystkie prace przy budowie były wykonywane w czynie społecznym przez mieszkańców wsi.

Pierwotny projekt zakładał budynek o większym rozmachu, jednopiętrowy. Miała w nim być remiza OSP z 3 boksami garażowymi, dodatkowe pomieszczenia na parterze oraz wielka sala na piętrze z przeznaczeniem na duże imprezy typu wesela, zabawy itp.

Niestety w latach dziewięćdziesiątych ze względu na brak środków finansowych prace przy budowie wstrzymano. Ostatecznie dokończono tylko parter (stan surowy) i przykryto go dachem, z budowy piętra trzeba było zrezygnować. Później udało się jeszcze wstawić drzwi do dwóch boksów garażowych, trzeci zamurowano i zaadoptowano jako pomieszczenie na potrzeby OSP.

W 1999 roku, podczas remontu kościoła, remiza OSP służyła przez kilka miesięcy jako tymczasowa świątynia, w której odprawiano msze i inne nabożeństwa.

Cała reszta budynku przez cały ten czas oczekiwała na lepsze czasy, chociaż mieszkańcy Przewozu ciągle czynili starania o pozyskanie środków na dokończenie budowy.

W 2005 roku nasza wieś otrzymała 50 tys. zł z Fundacji Rozwoju Śląska oraz 30 tys . przekazane przez Radę Gminy Cisek. Środki te zostały przeznaczone na zaadoptowanie kolejnej części budynku. Udało się zrobić świetlicę, sanitariaty oraz małe pomieszczenie gospodarcze. Utworzona świetlica jest dla wsi bardzo ważna - to tutaj odbywają się wszystkie wiejskie imprezy, spotkania, zebrania itp.

 

W 2007 roku udało się pozyskać kolejne środki na dalszy etap budowy. Środki te, chociaż niewielkie, pozwoliły jednak na dość duży postęp - cały budynek został  otynkowany z zewnątrz, wstawiono wszystkie brakujące okna oraz pomalowano ścianę frontową i dwie boczne. Wszystkie prace zostały wykonane społecznie przez mieszkańców (w większości strażaków z OSP).

Docelowo w środkowym pomieszczeniu ma być utworzona duża sala na imprezy, natomiast świetlica będzie zamieniona na dużą kuchnię.


Ostatnia zmiana: (09.06.2010)

 
Dzisiaj
4 sierpnia 2020
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Dominika, Jan, Protazy
Dziś jest 217 dzień roku.
Do końca roku zostało
149 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...