Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

O Jamie i Ryborzach

Zapraszamy do przeczytania niezwykle interesującej opowieści o historii, życiu, pracy i obyczajach przodków rodziny Ryborzy.

Autorem tej historii jest Pan Ginter Franciszek Ryborz. Została ona opublikowana w "Szkicach Kędzierzyńsko-Kozielskich IX", wydanych przez Instytut Śląski w Opolu w 2004 r. oraz w opracowaniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu zatytułowanym "Stan środowiska w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim", wydanym w 2006 r. przez Bibliotekę Monitoringu Środowiska.

 

[...] Około 1750r. na terenach dzisiejszych miejscowości Przewóz, Roszowicki Las, aż do Podlesia, rosły lasy mieszane, m.in.: dęby, brzozy, świerki i graby. W tych lasach żyły wilki, które często zakradały się do zagród chłopskich i wykradały prosiaki, kozy i owce hodowane przez osiedleńców nadodrzańskich. Ratując się przed grabieżą, chłopi kopali doły w ziemi i zakrywająli je gałęziami, Tak polowali na wilki, które - uwięzione w dołach - dobijane były widłami i żerdziami. Istniejące jamy stały się podstawą do nazwania osady najbliżej Odry, oddalonej od Przewozu o 2 kilometry. Jama obecnie jest częścią Przewozu.

Pierwsi osadnicy dostali się tam (na Jamę) w sposób przypadkowy. Byli nimi „rybarze”, pochodzący z gminy o nazwie Rybarze, części dzisiejszego Kędzierzyna–Koźla. Gmina ta, której wcześniejszy charakter określa nazwa, może sobie rościć prawo do jednej z najpiękniejszych pieczęci, przedstawiającej trzy ryby i trzy raki.

Pieczęć Rybarzy
Pieczęć Rybarzy od 1650 r.

W czasie wysokiej wody w 1837 roku „rybarze” płynęli łódką z Koźla w górę Odry, wtedy to zauważyli w rozwidleniu wody wyspę. Jednym z nich był Jan Ryborz I, urodzony w 1801 roku w Koźlu – Rogach, nad Odrą. Jan Ryborz I kupił ten grunt od hrabiego Gaszyna, a następnie zamieszkał tam wraz z poślubioną w 1837 r. Weroniką Morawietz w wybudowanym przez siebie drewnianym domu.

Rodzina Ryborzów dzierżawiła Odrę na obszarze od Koźla do Raciborza. Ryby łowiono, używając łódek drewnianych i sieci, a także nastawiając komolce i więcierze.

Jan Ryborz I zmarł 9 grudnia 1887 r. Pochowany został na cmentarzu w sąsiednich Łanach.

 

  

Dodaj komentarzAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Dzisiaj
29 listopada 2020
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Błażej, Walter, Fryderyk
Dziś jest 334 dzień roku.
Do końca roku zostało
32 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...