Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

O Przewozie

Przewóz to mała wieś położona nad Odrą, w województwie opolskim, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Cisek.

Przewóz leży w południowej części gminy Cisek, na lewym brzegu rzeki Odry z przeprawą strategiczną. Układ komunikacyjny oparty jest o drogę wojewódzką relacji Cisek – Kędzierzyn – Koźle oraz Łany – Racibórz, co ułatwia dojazd do naszej miejscowości. Do Urzędu Gminy mamy ok. 10 km, do miasta powiatowego Kędzierzyna-Koźla ok. 20 km, a do stolicy województwa Opola - 70 km. Obszar naszej miejscowości graniczy ze wschodu z gminą Kuźnia Raciborska (woj. śląskie), od strony północnej z gminą Bierawa, od strony południowej i południowo – zachodniej i północnej z wioskami naszej gminy. Strona południowa to malownicze wzgórza. W skład naszej wioski wchodzi mały przyczółek zwany Jamą.

Wieś zajmuje 501ha., w tym użytków rolnych 440ha. W Przewozie w 115 budynkach mieszkalnych mieszka 335 osób. Rozwojowi wsi sprzyjają bardzo dobre warunki środowiska przyrodniczego. Obszar naszej wsi jest bezleśny, są tylko małe remizy wokół wsi.

Przewóz jest wsią typowo rolniczą. Urodzajne, chociaż trudne w uprawie gleby, czyste środowisko i wysokie umiejętności rolników stwarzają szansę stałej poprawy opłacalności gospodarowania. Dysponując takimi walorami możemy jednocześnie stać się atrakcyjnym rejonem wypoczynkowym i turystycznym. Zaawansowana budowa wałów wzdłuż Odry zmniejsza zagrożenia powodziowe. Wzdłuż wałów zostaną wytyczone ścieżki rowerowe. Jest możliwość stworzenia także szlaku turystyki kajakowej z możliwością wędkowania oraz odpoczynku nad wodą. Dysponujemy budynkiem po byłej szkole do stworzenia bazy noclegowej oraz terenem obok niego z przeznaczeniem na pole namiotowe lub kampingowe.

Gospodarstwa w naszej miejscowości są zróżnicowane obszarowo jak również pod względem uprawy i hodowli. W gospodarstwach większych przeważa hodowla trzody oraz bydła mlecznego i koni. Rolnicy o mniejszych obszarowo gospodarstwach hodują strusie, króliki, drób, pszczoły, gołębie. Produkty wytworzone przeznaczają na własne potrzeby, a także na sprzedaż jako produkty ekologiczne.

W latach 1997 – 1998 założono w Przewozie wodociąg oraz obszar całej wioski pokryto siecią telefoniczną. Wioska jest w zasięgu telefonii komórkowej wszystkich operatorów. Od 2006 roku jest dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Informacje o Przewozie w Wikipedii

Przewóz na mapie

Ostatnia zmiana: (17.06.2011)

 
Dzisiaj
18 lipca 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Kamil, Robert, Szymon
Dziś jest 200 dzień roku.
Do końca roku zostało
166 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...