Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Die alte Fähre in Fährendorf

prom 2 min"Die alte Fähre in Fährendorf", czyli "Stary prom w Przewozie". To tytuł artykułu o przewozkim promie i przewoźniku, jaki ukazał się w 1936 roku w "Oberschlesien im Bild" ("Górny Śląsk w obrazkach"), bogato ilustrowanym dodatku do gazety "Der Oberschlesischer Wanderer" ("Górnośląski Wędrowiec").

"Oberschlesischer Wanderer" był wydawany w Gliwicach przez drukarnię należącą do rodziny Neumann - Neumanns Stadtbuchdrukerei, nieprzerwanie przez 117 lat, od roku 1828 do 1945. Było to czasopismo społeczno-kulturalne, opiniotwórcze, promujące różne inicjatywy kulturalne, którego jednym z głównych celów było ukazywanie ludziom, zatrudnionym głównie w przemyśle, horyzontów szerszych niż fabryczne hale i kopalniane wieże wyciągowe. 

"Oberschlesien im Bild" był dodawany do Wędrowca w latach 1924-1936. Artykuł o promie w Przewozie (wówczas Fährendorf) ukazał się w numerze 6 z 1936 roku, 6 lutego.

Oto treść artykułu:

Weit über hundert Jahre liegt die Fähre schon an dieser Stelle und mittelt so den Verkehr zwischen Fährendorf im Kreise Ratibor und den Orten jenseits der Oder. Von der Fähre wird der Blick auf das ebenso alte Fährenhäuschen gelenkt; hier wartet der Fährmann auf die Fahrgäste , die er von morgens 7 bis 10 uhr abends sicher über den Fluß befördert. An diesem stillen, herrlichen oberschlesischen Oderstrand ist der Fährman aufgewachsen. Schon als kleiner Junge war ihm das Wasser ein köstliches Element , und nun steht er schon Jahre auf diesen schwankende Brettern, denen schon Tausende die Sicherheit ihres Daseins anvertraut haben.

 Po polsku to będzie mniej więcej tak:

Dobrze ponad sto lat prom cumuje w tym miejscu i zapewnia komunikację pomiędzy Przewozem leżącym w okolicach Raciborza, a miejscowościami za Odrą. Z promu spojrzenie wędruje w kierunku równie starego domku przewoźnika, w którym czeka na klientów, których od 7 rano do 10 wieczorem bezpiecznie transportuje przez rzekę. Na tej spokojnej, wspaniałej górnośląskiej odrzańskiej plaży przewoźnik się wychował. Już kiedy był małym chłopcem, woda była jego żywiołem, a teraz stoi już od lat na tej kołyszącej się platformie, której już tysiące powierzyły swoje bezpieczeństwo.

prom_0.jpg prom_1.jpg prom_2.jpg prom_3.jpg prom_4.jpg prom_5.jpg prom_6.jpg sib_1.jpg

 

Tekst i tłum.: RK

Źródła:

  1. Oberschlesien im Bild, Gliwice 1936, Śląska Biblioteka Cyfrowa;
  2. Wikipedia;
  3. www.gliwiczanie.pl
 

Dodaj komentarzAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Dzisiaj
28 października 2021
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Judyta, Szymon, Tadeusz
Dziś jest 301 dzień roku.
Do końca roku zostało
64 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...