Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Mapa Przewozu sprzed 260 lat!

Prezentujemy dziś mapę Przewozu pochodzącą z ok. 1750 roku. Na mapie są widoczne drogi mogące uchodzić za dzisiejsze ulice Odrzańską, Długą i Bema, prom na Odrze, nieistniejąca dziś kapliczka lub krzyż oraz folwark Gołaszka. Mapa pokazuje także, że sporą część dzisiejszego Przewozu 260 lat temu porastały lasy.

Autorem mapy jest pruski porucznik, major inżynierii i kartograf Christian Friedrich von Wrede. W latach 1747-1753 dokonał on na zlecenie króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego nowych pomiarów kartograficznych na Śląsku, gdyż wcześniej sporządzone mapy nie nadawały się do celów wojskowych. Tak powstał zawierający 195 arkuszy rękopiśmiennych w skali 1:33 333 atlas "Krieges-Carte von Schlesien". Atlas oprawiony w czerwoną skórę został wręczony królowi.

Mapy zawarte w atlasie ze względu na konieczność zachowania tajemnicy wojskowej nie zostały opublikowane, zaś historykom udostępniono je dopiero na początku XX wieku. Obecnie atlas znajduje się w posiadaniu Staatsbibliothek zu Berlin - Preußischer Kulturbesitz. (źródło: Wikipedia)

Skan mapy otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pana Edmunda Neuwalda*.

 

Powered by Zoomify

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*Edmund Neuwald jest dawnym mieszkańcem Łan, obecnie mieszka w Niemczech. Jest autorem książki o Łanach "Lohnau. Geschichte eines Dorfes in Oberschlesien", do której zbierał materiały przez wiele lat. Z racji częstego zazębiania się historii Łan z historią Przewozu w zgromadzonych przez pana Neuwalda dokumentach jest również wiele informacji na temat naszej miejscowości. Dziękujemy panu Neuwaldowi, iż się tymi materiałami oraz swoją wiedzą z nami dzieli.
 

Dodaj komentarzAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Dzisiaj
4 sierpnia 2020
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Dominika, Jan, Protazy
Dziś jest 217 dzień roku.
Do końca roku zostało
149 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...