Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Rynek

Rynkiem w Przewozie zwyczajowo zaczęto nazywać skwer w centrum wioski u zbiegu ulic Długiej i Odrzańskiej. Do początku lat 90-tych XX wieku miejsce to nazywane było "gliniokiem" Nazwa ta pochodzi prawdopodobnie od punktu czerpania gliny na potrzeby cegielni, który znajdował się tutaj w wieku XIX. Wyrobisko zaadaptowano jako zbiornik wody gaśniczej. Tuż przy glinioku położona była również  dawna remiza OSP Przewóz. W miesiącach zimowych, kiedy woda zamarzała, powstawało tu wielkie lodowisko, na którym dzieci i młodzież z Przewozu spędzała czas wolny, głównie na grze w hokeja.

W latach 90-tych gliniok niestety wysechł, a zbiornik zaczęto stopniowo zasypywać. W roku 2003 postanowiono teren zasypanego glinioka zagospodarować. Nawieziono ziemi, posadzono kwiaty, położono również chodnik z kostki, który jest przez pieszych i rowerzystów wykorzystywany jako mały skrót. Wtedy też zaczęła funckjonować nowa nazwa - "rynek.".

 

bwd  Strona 1/2  fwd

W 2007 roku na rynku umieszczono drewnianą łódź zbudowaną przez pana Gintera Ryborza. Jest to replika łodzi, jaką 200 lat temu używali do połowu ryb jego przodkowie. Ta łodź również ma swoją historię - pan Ginter dwukrotnie (w 2007 i 2008 roku) spłynął nią z Raciborza do Koźla jako uczestnik Spływu Pływadeł.

W roku 2009 obok łodzi zbudowano postument, na którym umiejscowiono wielką kotwicę.

W następnym - 2010 roku - przeprowadzono kolejne prace mające na celu poprawienie wyglądu i estetyki przewoskiego rynku. Łódź umieszczono na kopcu usypanym z dużych kamieni, zaś wokół ułożono chodnik z kostki, posadzono rośliny ozdobne oraz postawiono dwie drewniane ławki, na których można usiąść i posiedzieć, na przykład podczas niedzielnego spaceru.

Tuż obok, na skrzyżowaniu ulic Długiej i Odrzańskiej, znajduje się również przewoskie "rondo", które zostało utworzone podczas remontu odcinka drogi  powiatowej na ulicy Długiej.


Ostatnia zmiana: (03.09.2010)

 
Dzisiaj
18 lipca 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Kamil, Robert, Szymon
Dziś jest 200 dzień roku.
Do końca roku zostało
166 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...