Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Ołtarze

Dokładna historia ołtarzy z naszego kościoła nie jest znana. Wiadomo, iż nie są one tymi oryginalnymi, zbudowanymi łącznie z całym kościołem w roku 1559. Czas ich powstania oceniono na 2 połowę XVIII wieku, są więc o około 200 lat młodsze, niż sam kościół. Wszystkie ołtarze przynajmniej dwukrotnie odnawiano i przemalowywano, zmieniając pierwotną kolorystykę.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz patrona naszego kościoła, św. Judy Tadeusza. Ten obraz jest młodszy o kolejne 150-200 lat, bo pochodzi z 1951 roku. Prawdopodobnie podczas remontu ołtarza w tamtym czasie wymieniono obraz na nowy. Autorem tego nowego obrazu jest Theo Lempik. Obraz wykonany w technice olejnej na płótnie. Podczas ostatniego remontu ołtarza obraz przemalowano.

W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz "Święta Rodzina". Jest to obraz olejny na desce. Obraz ten jest starszy od ołtarza i pochodzi  z końca XVII wieku. Autor tego obrazu nie jest znany. Obraz przedstawia symboliczną scenę spotkanie Marii z św. Elżbietą oraz ich małych synów, Jezusa i św. Jana Chrzciciela. Mały Jezus stoi na kolanach siedzącej Marii i trzyma w ręku krzyż. Przed nimi klęczy św. Elżbieta i trzyma stojącego małego św. Jana Chrzciciela, który jedną ręką trzyma krzyż Jezusa, a w drugiej ma małą banderolkę z napisem AGNUS DEI (Baranek Boży, p. J 1, 29). Ponad głową Jezusa unosi się Duch Święty w postaci gołębicy, zaś powyżej na obłoku postać Boga Ojca.

W prawym ołtarzu bocznym umieszczony został obraz "Ukrzyżowanie". Obraz przedstawia scenę opłakiwania Chrystusa Ukrzyżowanego. Pod krzyżem stoi Maria i św. Jan Ewangelista, z drugiej strony przyklęka Maria Magdalena. Jest to również obraz wykonany techniką olejną na desce i - podobnie jak jak obraz z ołtarza lewego - również pochodzi z końca XVII wieku. W 1875 roku obraz został przemalowany przez Carolusa Pelka, o czy mówi inskrypcja znajdująca się z tyłu obrazu. Prawdopodobnie jest to również data jednego z remontów tego ołtarza.

Wszystkie trzy ołtarze w 2008 roku na wniosek proboszcza naszej parafii, ks. Joachima Otingera, zostały wpisane do rejestru zabytków. Wykonano również ekspertyzę, która wskazywała na pilną potrzebę remontu i konserwacji ołtarzy. Przez spory upływ czasu, szkodniki, a także niewłaściwy sposób przeprowadzenia poprzednich remontów ołtarze były bardzo mocno zniszczone, a obrazy - zwłaszcza w ołtarzach bocznych  - mocno pociemniały. Dlatego też już w kolejnym, 2009 roku, staraniem ks. Otingera się przeprowadzono konserwację i restaurację ołtarzy i obrazów, dzięki czemu odzyskały one swój dawny blask i świeżość. Przywrócono również pierwotną kolorystykę ołtarzy, co było sporym zaskoczeniem, gdyż była ona zupełnie inna niż ta, która przez wiele lat była widoczna w naszym kościele. Dzięki temu świątynia otrzymała nowy, piękniejszy wygląd, czym długo będzie cieszyć oczy i serca.

 

Wygląd ołtarzy przed renowacją.

Zdjęcia: RK

Konserwację i restaurację ołtarzy przeprowadził mgr Andrzej Marek Barski z Nysy.  W kosztach remontu, który w sumie wyniósł 67 383 zl, partycypowali:

  1. Samorząd Województwa Opolskiego - 20 000 zł,
  2. Urząd Gminy Cisek - 10 000 zł,
  3. Mieszkańcy Przewozu - 37 383 zł.

Źródło: Dokumentacja wykonawcy prac konserwatorskich i restauratorskich

 

Ostatnia zmiana: (04.10.2010)

 

Dodaj komentarzAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Dzisiaj
3 sierpnia 2021
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Lidia, Augustyn, Nikodem
Dziś jest 215 dzień roku.
Do końca roku zostało
150 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...