Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Historia organów kościelnych

Nasz kościół, po przeniesieniu go z Gierałtowic do Przewozu, nie był wyposażony w organy. Nie wiadomo też, czy pierwotnie jakieś organy w nim były. Po tej przeprowadzce jednak wkrótce organy się w  kościele w Przewozie znalazły - jak podaje Kronika Parafialna - za sprawą ojców franciszkanów z Raciborza-Płoni, którzy instrument dla nas ufundowali. Instrument powstał w roku 1939 roku w warsztacie organmistrzowskim braci Rieger z Krnova w Czechach. Na kontuarze organów znajduje się tabliczka z napisem OPUS 2886 RIEGER.

Przewoskie organy to instrument jednomanuałowy z pedałami, 5 - cio głosowy, o trakturze pneumatycznej i wiatrownicach typu Taschenlade. Kontuar znajduje się po prawej stronie szafy organowej (patrząc od strony ołtarza).

Niestety od kilku lat z powodu postępujących zniszczeń, wynikłych z działania robaka drzewnego oraz po prostu starości, organy były nieczynne. W zastępstwie w tym czasie służyły nam organy elektroniczne, ustawione przy prezbiterium. Tymczasem instrument główny wymagał pilnego remontu i konserwacji.

W 2007 roku ks. proboszcz Joachim Otinger zgłosił przewoskie organy (wraz z innymi elementami wyposażenia kościoła) do rejestru zabytków, starając się jednocześnie o pozyskanie dofinansowania na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich i remontowych. W 2008  roku w wyniku dalszych starań ks. proboszcza organy zostały wyremontowane.

Remont i konserwację organów przeprowadziła firma organmistrzowska "Nawrot & Synowie" z Wronek. W ramach remontu między innymi zabezpieczono i zakonserwowano elementy drewniane, wykonano nowy miech, przepustnicę i dmuchawę, część piszczałek wymieniono na nowe. Wykonano również niezbędne regulacje, intonację i strojenie. Koszt przeprowadzonej renowacji to 55 000 zł.

 

Pod koniec 2008 roku organy w kościele w Przewozie ponownie dały głos i dziś znowu mogą w pełni swojego brzmienia i możliwości technicznych ożywiać i upiększać liturgię w naszym kościele.

W 2009 roku brzmienie naszych organów zostało zarejestrowane i wydane na płycie Moja Muzyko... Organy Śląska Opolskiego. Na płycie znalazły się trzy utwory, które prezentujemy poniżej. Gra Gabriela Dendera.


Johannes Brahms
Schmücke dich o liebe Seele

Johannes Brahms
O Gott, du frommer Gott

Moritz Brosig
Preludium i fuga Es-dur, op.60, nr 1

 

Dodaj komentarzAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Dzisiaj
18 lipca 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Kamil, Robert, Szymon
Dziś jest 200 dzień roku.
Do końca roku zostało
166 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...