Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Uwaga - ślimaki

Komunikat Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa dotyczący plagi ślimaków. Od momentu zejścia okrywy śnieżnej istnieją na terenie naszego województwa warunki sprzyjające wzrostowi populacji ślimaków. Częste opady deszczu warunkujące dużą wilgotność gleby i powietrza i prawie całkowity brak przymrozków sprzyjają bujnej wegetacji roślin, co stanowi idealne warunki dla ślimaków. Ponadto przewaga dni z zachmurzeniem powoduje, że zwierzęta te są aktywne także w ciągu dnia. W wyniku obserwacji prowadzonych przez inspektorów WIORiN w Opolu stwierdza się na terenie województwa opolskiego obecność dużych ilości ślimaków, zarówno nagich jak i skorupkowych. Ślimaki, zwłaszcza nagie, są groźnymi szkodnikami większości gatunków roślin uprawnych i dzikorosnących.

W chwili obecnej ślimaki mogą powodować dotkliwe szkody, zwłaszcza w ogrodach działkowych i przydomowych, zżerając całkowicie lub poważnie uszkadzając warzywa i rośliny ozdobne będące na ogół we wczesnych fazach rozwojowych i stanowiące tym samym najbardziej preferowany przez te agrofagi pokarm. Mogą również powodować duże szkody na plantacjach truskawek poprzez wgryzanie się do owoców i zjadanie ich.


Ślinik  luzytański
Ślinik luzytański
Ślinik  luzytański
Ślimak  winniczek

W celu uniknięcia lub zminimalizowania szkód wywoływanych żerowaniem ślimaków, należy szkodniki te zwalczać, przede wszystkim poprzez zbieranie i niszczenie mechaniczne, jak również poprzez stosowanie zabiegów chemicznych, z wykorzystaniem preparatów ślimakobójczych ‑ moluskocydów. Dostępne na naszym rynku preparaty zawierają w swym składzie bądź substancje wabiące (metaldehyd lub metiokarb), które działają kontaktowo i żołądkowo, bądź też substancje o działaniu parzącym (mieszaniny chlorku i siarczanu potasu), uszkadzające miękkie ciała tych zwierząt w przypadku bezpośredniego kontaktu. Przed przystąpieniem do zabiegu zwalczania z użyciem środków ochrony roślin, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją-etykietą, dołączoną do opakowania preparatu i stosować się ściśle do zaleceń w niej zawartych.

Niezależnie od zwalczania ślimaków należy podejmować inne działania zmierzające do ograniczenia liczebności tych szkodników bądź uniemożliwienia im przemieszczania się na nowe tereny, a więc:

  • wykaszanie traw i chwastów na miedzach, nieużytkach, wzdłuż rowów itp. oraz utrzymywanie porządku w miejscach wilgotnych i zacienionych, w których ślimaki przebywają w ciągu dnia i przeczekują niesprzyjające okresy suszy

  • posypywanie miejsc przemieszczania się ślimaków, obrzeży grządek z warzywami lub cennymi gatunkami roślin ozdobnych warstwą popiołu, wapna lub innego materiału w celu utworzenia bariery uniemożliwiającej jej pokonanie (po opadzie deszczu posypywanie należy powtórzyć)

Do posypywania nie należy używać soli kuchennej.

Wojewódzki Inspektor Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
w Opolu
Izabela Kik-Szewczyk

 

Dodaj komentarzAnti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
Dzisiaj
29 listopada 2020
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Błażej, Walter, Fryderyk
Dziś jest 334 dzień roku.
Do końca roku zostało
32 dni.
Myśl dnia
Pogoda
Wioska w pigułce
Państwo Polska
Województwo Opolskie
Powiat Kędzierzyn-Koźle
Gmina Cisek
Kod pocztowy 47-253
Położenie geograficzne 50°13'34″N 18°15'16″E
Wysokość 178 m n.p.m.
Obszar 501 ha
Ludność 324
Domów 115

 

Galeria zdjęć
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Ostatnie wpisy w Księdze Gości
Witam, czy ktoś wogóle aktualizuje tą stronę? Sam...
prawie rok bez aktualizacji...brawo panie rafale z...
Jak tam z rybami w Przewozie?Łowi ktoś z Was?
Bardzo fajna strona. Z przekazów rodziców wiem, że...
Pikna ta wioska, ja dzielny aczkolwiek mały człek ...