Uwaga - ślimaki
Komunikat Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa dotyczący plagi ślimaków. Od momentu zejścia okrywy śnieżnej istnieją na terenie naszego województwa warunki sprzyjające wzrostowi populacji ślimaków. Częste opady deszczu warunkujące dużą wilgotność gleby i powietrza i prawie całkowity brak przymrozków sprzyjają bujnej wegetacji roślin, co stanowi idealne warunki dla ślimaków. Ponadto przewaga dni z zachmurzeniem powoduje, że zwierzęta te są aktywne także w ciągu dnia. W wyniku obserwacji prowadzonych przez inspektorów WIORiN w Opolu stwierdza się na terenie województwa opolskiego obecność dużych ilości ślimaków, zarówno nagich jak i skorupkowych. Ślimaki, zwłaszcza nagie, są groźnymi szkodnikami większości gatunków roślin uprawnych i dzikorosnących.
W chwili obecnej ślimaki mogą powodować dotkliwe szkody, zwłaszcza w ogrodach działkowych i przydomowych, zżerając całkowicie lub poważnie uszkadzając warzywa i rośliny ozdobne będące na ogół we wczesnych fazach rozwojowych i stanowiące tym samym najbardziej preferowany przez te agrofagi pokarm. Mogą również powodować duże szkody na plantacjach truskawek poprzez wgryzanie się do owoców i zjadanie ich.
Niezależnie od zwalczania ślimaków należy podejmować inne działania zmierzające do ograniczenia liczebności tych szkodników bądź uniemożliwienia im przemieszczania się na nowe tereny, a więc:
-
wykaszanie traw i chwastów na miedzach, nieużytkach, wzdłuż rowów itp. oraz utrzymywanie porządku w miejscach wilgotnych i zacienionych, w których ślimaki przebywają w ciągu dnia i przeczekują niesprzyjające okresy suszy
-
posypywanie miejsc przemieszczania się ślimaków, obrzeży grządek z warzywami lub cennymi gatunkami roślin ozdobnych warstwą popiołu, wapna lub innego materiału w celu utworzenia bariery uniemożliwiającej jej pokonanie (po opadzie deszczu posypywanie należy powtórzyć)
Do posypywania nie należy używać soli kuchennej.
Roślin i Nasiennictwa
w Opolu
Izabela Kik-Szewczyk